شهر پرث استرالیا

شهر پرث استرالیا

Body of lies و گلشیفته فراهانی2

دیروز رفتم فیلم Body of lies  رو دیدیم. یه فیلم پر از خشونت و اعمال وحشیانه. کیفیت خوب سینما و سیستم صدای عالیش(دالبی) باعث اعصاب خوردی بیشتر من می شد.انگار واقعا وسط فیلم بودم گلوله و خمپاره انگار زیر پای خودم می خورد. صدای شکنجه ادمها دیگه یه باره بود.  وسطهای فیلم دیگه داشت واقعا حالم به هم می خورد و می خواستم پاشم برم بیرون .ولی نکته مثبت فیلم حضور گلشیفته فراهانی در کنار بازیگران مهم هالیوودی مثل دیکاپریو بود که فیلمو برای من که ایرانی هستم جذاب میکرد . حالا هم خلاصه ای از فیلم رو برای اونایی که فعلن به فیلم دسترسی ندارن یا دل دیدنشو ندارن ! میذارم . امیدوارم که خوشتون بیاد ....

DiCaprio  مامور سیا بود و برای رسیدن به هدف از هر دروغی فرو گذار نمی کرد (وعده اقامت امریکا می داد و بعد از گرفتن اطلاعات طرف رو می کشت.)

 برای  پیدا کردن تروریستها اول در عراق و بعد برای پیدا کردن یک شیخ که رهبر یک گروه تروریستی بود به اردن میره در اردن از سازمان اطلاعاتی اردن تقاضای کمک می کنه و قرار میشه  شخصی به نام هانی به هش کمک کنه و هیچ دروغی هم نباشه.

در جایی از فیلم وقتیDiCaprio دنبال  مردی گذاشته بود در یک کوچه سگهای ولگرد بهش حمله می کنند و اون مرد هم فرار می کنه. DiCaprio زخمی به در مانگاهی می ره که عایشه ( گلشیفته فراهانی )پرستار این در مانگاه هست.عایشه زخمهاش رو تمیز می کنه  واکسن هاری بهش تزریق می کنه و بهش می گه چند امپول دیگه هم باید در طی این یک ماه بزنه به هر درمانگاهی دیگه ای هم که بره براش انجام میدن. DiCaprio از عایشه خوشش اومده و در مورد خودش سوال می کنه و اینکه ایا ایرانیه؟ (DiCaprio این رو از روی لهجش حدس زده).عایشه پدری ایرانی داشته ولی حالا در اردن با خواهرش زندگی می کنه.

هفته بعد هم برای زدن واکسن به همون در مانگاه میره و در اخر  عایشه رو دعوت می کنه که بعد از ظهر رو با هم باشن. با هم به یه قهوه خونه می رن از مردم گرفته تا قهوهچی همه چپ چپ نگاهشون می کردن در برگشت وقتی می خواسته عایشه رو برسونه خونه، ادمهای هانی جلوش رو می گیرن و می برنش. معلوم میشه خونه ای که گروه شیخ بهش رفت و امد داشتن و زیر نظرش گرفته بودن، لو رفته و برای اینکه اطلاعاتی دسته کسی نیوفته منفجرش کردن هانی از این بابت خیلی ناراحت میشه  و DiCaprio رو در این جریان مقصر می دونه . به DiCaprio می گه از اردن خارج بشه وگرنه هر بلایی که سرش بیاد با خودشه.DiCaprio بر می گرده امریکا و در اونجا نقشه ای طراحی می کنند برای به دام انداختنه اون شیخ؛ یک نفر مهندس ساختمان رو که از همه جا بی خبر بوده در دبی انتخاب می کنند و طوری وا نمود می کنند که  رهبر یک گروه تروریستیه. DiCaprio بهش نزدیک میشه وارد اتاقش میشه و اطلاعاتی رو مثل ایمیل و ... رو از لب تاپش بر می داره و بعد از  یک انفجار ساختگی در ترکیه که توسط خود امریکایی ها انجام شده بود  ایمیلهای تبریک براش فرستاده میشه.

هانی دوباره از DiCaprio درخواست می کنه که به اردن برگرده.ولی DiCaprio در مورد نقششون به هانی چیزی نمیه گه .

هانی شخصی به نام  کرامی رو برای جاسوسی وارد گروه شیخ می کنه .

وقتی DiCaprio به اردن بر می گرده دوباره به سراغ عایشه می ره و عایشه میگه اگه می خوایید باز هم با هم باشیم باید خواهرم شما رو ببینه و تائید کنه برای همین یه روز DiCaprio رو برای ناهار دعوت می کنه و علاقشون به هم بیشتر میشه.

گروه شیخ هم به اون مرد در دبی مشکوک میشن  می دزدنش و ازش بازجویی می کنند تا بفهمند سازمانش چه جوریه و چطور کار می کنند مرد هم میگه که من اصلا از هیچ چیز خبر ندارم و یکی داره برام پاپوش درست می کنه یک هو به یاد DiCaprio می افته و می گه امریکایی ها ،امریکاییها دارن این کار رو می کنند.و مشخصاتDiCaprio رو می ده. به این ترتیب گروه شیخ به دنبال DiCaprio می افته. و برای پیدا کردنش جایزه می ذاره.

 عایشه دزدیده میشه و از DiCaprio خواسته میشه که هر کاری می خوان انجام بده و بهش می گن باید بره به فلان جا.از اون طرف کرامی به شیخ می گه کسی گفته DiCaprio رو می تونید در فلان جا پیدا کنید DiCaprio به دست شیخ می افته اون رو از اردن به سوریه می برند و در اونجا در یک زیر زمین تاریک و تو در تو در یک اتاق نگهش می دارن یک روز رو سرش گونی سیاه می کشن پشت یک میز میشوننش و دستهاش رو طوری روی میز میبندند که انگشتهاش رو میز باشه . پشت سرش هم پارچه سیاهی به دیوار وصل بود که روش لا اله... و ....رسول ا.. نوشته بود. یه دوربین هم جلوش کار گذاشته بودند.

شیخ وارد میشه و جلویه  DiCaprio میشنه و شروع می کنه به بحث کردن تو یه بحثشونDiCaprio می گه کجای دینه شما نوشته که انقدر باید بیر حم باشید و شیخه یکی از ایات قران رو براش می خونه (شرمنده یادم نیست کدوم ایه بود) DiCaprio رو هم بهش میگه شما اون طور که باید به دینتون عمل نمی کنید.یک مشت وهابی صعودی پول نفت رو به شما می دن و شما این کار هارو باهاش می کنید. (راستش من دقیقا  صحبتهای این قسمت رو یادم نیست و برداشتم رو نوشتم)  بعد  از کلی بگو مگو که بین DiCaprio و شیخ میشه در اخر شیخ از رویه یه میز که وسایل شکنجه روش بود یه چکش بر میداره و دو تا از انگشتهای DiCaprio خورد می کنه و می گه به گوانتانامو خوش اومدی و می سپارتش دسته جلاد ها اونها هم اول خوب کتکش می زنندو بعد می خوابونندش رو میز تا شکنجش بدن و بعد سرش رو ببرن که یک هو گروه هانی وارد میشه و همه رو میکشه و نجاتش میده از اون طرف شیخ که داشته از اون مکا ن بیرون میرفته وارد ماشینی میشه تا از اونجا دور بشه که یه هم دوربین تصویر یکی از افراد هانی رو نشون می ده که پشت فرمان بوده به این ترتیب شیخ رو هم  می گیرن.

در واقع نقشه دزدینه عایشه و طمعه قرار داد DiCaprio از هانی بوده و همون طور که DiCaprio چیزی از نقششون به هانی نگفته .

در اخر هم DiCaprio دیگه نمی خواد به کارش ادامه بده و از سیا خارج میشه .  

تجهیزات سیا که در این فیلم نشون داده شده بود خیلی جالب بود .مثلا از طریق ماهواره می تونستند جایی که DiCaprio بود رو کاملا زیر نظر داشته باشن و با تمام جزئیات منطقه رو ببینند چیزی شبیه Google earth ولی با وضوح خیلی بالا و به طور زنده.

در واقع اسم این فیلم هم به خاطر دروغ هایی بوده که سیا و هانی با اینکه یک هدف داشتند و با هم همکاری می کردند به هم می گفتند یا هم دیگر رو در جریان کارهاشون نمی ذاشتن که البته میشه گفت این بی اعتمادی رو سیا ایجاد کرد با در جریان نذاشتن هانی و دروغ هایی که DiCaprio می گفت. 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب