شهر پرث استرالیا

شهر پرث استرالیا

سرزمین من

از وقتی اومد اینجا بیشتر به این باور رسیدم که ایرانی یک نژاد اصیل هست هر چه قدر هم که زیر این فشار های اقتصادی و رو حی رفتارش تغییر کنه ولی اون اصلاتش رو هیچ وقت از دست نمیده.

این مطلب  از ویکی پدیا ست.وقتی خوندمش مو به تنم راست شد.اون قدر ذوق کردم و به خودم افتخار کردم که حد نداره.

واژهٔ ایران در فارسی باستان «آئیریانا» (airya) و در فارسی میانه به شکل «اِران» (erān) بوده، و برگرفته از شکل‌ قدیمی «airya nama» و به معنای «سرزمین مردمان اصیل» است.

واژهٔ «آریا» در زبان‌های اوستایی، فارسی باستان و سنسکریت به ترتیب به شکل‌های «اَیریه» (airya)، «اَریه» (āriya)، «آریه» (arya) به کار رفته‌است. همچنین در زبان سنسکریت «اریه» (ariya) به معنی سَروَر و مهتر و «آریکه» (aryaka) به معنی مَردِ شایستهٔ بزرگداشت و حرمت است و آریایی به‌زبان اوستایی «ائیرین» (airyana) و به زبان پهلوی و فارسی دری «ایر» خوانده می‌شود و ایرج به زبان آریایی "airya" است. ایر در واژه به‌معنی «آزاده» و جمع آن «ایران» به‌معنی «آزادگان» است.

نام ایران در لغت به معنی «سرزمین آریاییان» است و مدت‌ها پیش از اسلام نیز نام محلی آن نیز ایران، اران، یا ایرانشهر بود.[۳]، البته از ۶۰۰ سال پیش از میلاد تا 131۴ (۱۹۳۵) در عرصه جهانی با نام «پرشیا» شناخته می‌شد.[1] که در سال 131۴ در شرف تأسیس لیگ ملل با درخواست رسمی رضاشاه پهلوی همان نام بومی کشور (ایران) در عرصه جهانی هم مورد کاربرد قرار گرفت. نام «پرشیا» همچنان برابر نام ایران است و در زبان‌های اروپایی به دلیل سابقه تاریخی - فرهنگی‌اش کاربرد دارد، اما در اخبار سیاسی بیشتر نام ایران به کار برده می‌شود.

بیشتر نمایشگاه‌های بزرگ فرهنگی- هنری ایران که در سال‌های گذشته در اروپا برگزار شده، مانند «هفت هزار سال هنر ایران» و «امپراتوری فراموش شده» نام «پرشیا» را در عنوان خود داشته‌اند.

 

جالبه اولین بار، معلم کلاس زبانی که اینجا می رفتم ازم پرسید، اسم ایران کی از  پرشیا به ایران تغییر کرده و من مثل مه وماتها نگاش کردم .فکر می کرد که از بعداز انقلاب ایران

اسمش تغییر کرده و من فکر می کردم اسم پرشیا از دوره هخامنشی مونده و بعد از اون در زمان حمله عربها شده ایران حالا نگو اصلا اسم پرشیا اسم انگلیسی ایرانه.

خلاصه خوده معلممون یه کتاب داشت که در مورد همه کشور ها اطلاعاتشون رو داشت و از تویه اون گفت که در سال ١٩٣۵ تغییر کرده. 

نقش رستم. والرین امپراتور روم در برابر شاپور یکم ساسانی زانو زده است

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب