شهر پرث استرالیا

شهر پرث استرالیا

امتحان ادبیات زبان اصفهانی

نمی دونم این مطلب تکراری یا نه اما من امروز گرفتمش و انقدر خندیدم که حد نداره البته کلی هم  غصه خوردم چون دلم تنگ شده.خیلیییییی.

بعضی اصفهانی هستند که واقعا لهجه قشنگی دارند به قوله خودمون شل شلی حرف نمی زنند.

اگه دوست دارید می تونید این امتحان رو بدید ببینید چند می گیرید از ۵ .خواهش می کنم نتیجش رو هم به من بگید.

امتحان  ادبیات زبان اصفهانی

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳٠ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

مهمونی استرالیایی

استرالیایی ها ادمهای خیلی خوش گذرانی هستند.اغلب مهمانی هاشون به صورت باربیکیو و خیلی ساده بر گزار میشه و بیشتر سعی می کنند دور هم باشن ،   گپ بزنند و از کنار هم بودن لذت ببرن.

عید پاک پارسال یکی از دوستای علی ما رو دعوت کرد خونشون (البته یه ٢٠ نفر دیگه به علاوه ما) به صرف باربیکیو .تو دعوتش گفته بود  :  BYO:

یعنی خوراکی تون رو بیارید.                      Bring Your Own       

که البته ذکر کرده بود فقط نوشیدنی. خوب هر کسی هم بنا بر سلیقش نوشیدنیش رو اورده بود. البته خود صاحب خونه هم یه کلمن بزرگ اب پرتقال درست کرده بود به اضافه یه نوع شربت انگلیسی که خوشمزه هم بود (رو یه  شربت رو هم ریحون خوردشده ریخته بود اخه ریحون اینجا گرونه و خیلی شیک به حساب می اد)

جاتون خالی مهمونی خوبی بود  سوسیس و استیک  کباب کردن به علاوه دسر و تنقلات دیگه .همه فقط با هم حرف می زدن و گاهی یه چیزی می خوردن،بیشتر از هر چیزی نوشیدنی می خوردن .

حیاطشون هم خیلی خوشگل بود تمام سنگ سفید، دورتادوره حیاط رو یه باغچه به عرض یک متر کار کرده بودن یه قسمت از حیاط هم دو پله می خورد می رفت بالا اونجا هم دورتا دورش باغچه کوچولو بود با دو تا صندلی راحتی و یه سایبونه چوبی. مهمونی از ساعت 5 شروع شد و  تا یکی دو ساعت از غروب گدشته هم ادامه داشت.

Christmas in July

تو یه جولای (مرداد)   یه کریسمس دروغی میگیرن و مثل کریسمس مهمونی میدن.

برای این مهمونی ما از ساعت 7:30 دعوت بودیم یعنی شب بود دیگه که می رفتیم اونجا .این بار هم تو دعوتشون گفته بودن BYO ، که علاوه بر نوشیدنی گفته بودن خوراکی یا چاشت هم بیارید.به علی گفتم دفعه دیگه میگه بشقاب و قاشق تون رو هم بیارید.خنده.وقتی رسیدیم تقریبا همه اومده بودن همه دو نفر سه نفر ایستاده بودن به حرف زدن نور اتاق هم کم بود فقط دو تا ابژور رو شن بود همه نوشیدنی هاشون رو میزاشتن رو میز و خوراکی که اورده بودن رو می بردن تو اشپز خونه (تو دیس چیده و روش سلفن کشیده شده) .رو میز نوشیدنی ها بادوم هندی و چیپس ذرت بود .رو میز وسط اتاق هم یه تخته کوچیک که روش نون تست بود با انواع DIP (پنیرها و ماست چکیده و..به این جور چیزها که نون یا چیپس رو توش میزنند و میخورند DIP می گن) .

یک ساعتی  از مهمونی گذشت و در این بین علاوه بر اون چیزهای که رو میزا بود اون خوراکیهای رو که دیگران اورده بودن رو ، تعارف می کردن همه خوراکی ها بایت سایز(BITE SIZE) بود و با یه گاز تو دهن جا میشد مثلا یکی دونه های زیتون رو پیچیده بود داخل یه ورقه نازک گوشت خوک (مثل کالباس) و از وسطش خلال دندون رد کرده بود. یا یکی دیگه قالبهای کوجیک پای رو وسطش تخم مرغ ریخته بود با جعفری خورده شده و ..... . بعضی ها هم مثل ما کیک اورده بودن همه  داشتند با هم حرف می زدن و با اونایی که تازه بودن اشنا می شدن. تا اینکه صاحب خونه  لوسترشون  رو روشن کرد. (وای که تازه فهمیدم دور و برم چه شکلیه.)

بعدش هم چند تا کاغذ دادن دستمون که شعرهای کریسمس بود .همه ساکت شده بودن اول صاحب خونه از همه تشکر کرد برای امدنشون و بعد سر اینکه کی سرودها رو بخونه با چند تا با هم چونه می زدن   بعد که به توافق رسیدن اون اقا هه می خوند و بقیه بعضی از مصرعها رو باهاش می خوندن .منم فقط می رسیدم پیدا کنم ببینم اینا کجا رو دارن می خونن.

بعد از اینکه سرودشون تمام شد . دوباره چراغ رو خاموش کردن. و همه رفتن دنبال همون کاری که قبلا می کردن.

یه ذره بعدش هم کیکا رو اوردن و بعد از کیک ها دیگه کم کم همه عازم خونه هاشون شدن.

استرالیایی ها واقعا ادمهای مهربون و  خوبی هستند و به اعتقادت و افکار دیگران خیلی احترام میذارن. البته همه جا ادم خوب و بد داره اینجا هم از جاهایه دیگه مستثنی نیست ولی در کل من فکر می کنم برای زندگی استرالیا واقعا ایده اله.

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

Christmas Pageant

Christmas Pageant یا رژه کریسمس

 ٩ دسامبر پارسال برای تماشای Christmas Pageant  رفتیم شهر

برنامه قرار بود ساعت ٧:٣٠ شروع بشه و ما و اونایی که زرنگ تر بودن زودتر اومده بودن تا جا بگیرننیشخند.ما یه جا تو ایستگاه اتوبوس پیدا کردیم که خیلی خوب بود هم از باد و سوزش در امان بودیم هم صندلی داشتیم و هم به خاطر دیواره های ایستگاه کسی نمی تونست بیاد جلومون (چون اونوقت مجبور میشد بره تو خیابون)

 قسمت عابر پیدا خیابانوها و سرتا سر مسیری که قرار بود کاروان حرکت کنه پر بود از ادم و بچه همگی مثل این که اومده باشن پیک نیک چیز پهن کرده بودن رو زمین و نشسته بودن (بعضی هام که شیکتر بودن صندلی اورده بودن ) دور و برشون هم پر بود از خوراکی .سرتا سر مسیر توسط پلیس کنترل میشد و ادم چقدر از دیدن پلیس احساس امنیت میکرد می دونستی اگه یکی پاش یکمی کج بذاره پلیس ها حالش رو جا میارن.

نزدیک غروب که هوا داشت تاریک میشد رژه شروع شد.

اول از همه یه کلکسیون از ماشینهای پورشه  و بعد به ترتیب دسته های از ادمها که هر کدوم کاری خاص انجام میدادن و یا سنبلی از فرهنگ کشوری رو داشتند .

یه دسته با لباس اسکاتلندی که اهنگ معروف اسکاتلندی ها رو می زدن ، دنبالشون دخترهای کوچولو با لباس فرشته که از تو کیسه ای که دنبالشون بود گرد خوشبختی تقسیم می کردن .بعد دسته خانمهای تایوانی با شمع و گل افتاب گردون که به موهاشون زده بودن و به دنبالشون یه خانم خیلی خوشگل که وسط یه گل نیلوفر ابی نشسته بود، کاروان دیزنی، کاروانهایی با شخصیت های کارتونی ، یه دسته دلقک ، دخترهای کوچولو با لباسهای خوشگل و حرکات موزون و عروسکهای خیلی بزرگ و ....

یه دسته با ساز و رقص افریقایی ، یه کاروان با اهنگ و سنبل هند حتی عربها هم با شترهاشون بودن.

و در اخر هم بابا نوئل با کالسکه و گوزنهاش اومد و داد می زد marry christmas.

برنامه امسال 7 دسامبر هست.

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٥:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : جاهای دیدنی

باز هم هنرپیشه ایرانیی این دفعه با پیشنه خانوادگی جالب

همین امروز یه امیلی گرفتم که خیلی برام جالب بود.

چهارشنبه شب ها ساعت ٩:٣٠ شبکه ١٠فیلمی پخش می کنه به اسم   Life

می دونید هنر پیشه اول زن این فیلم ایرانیه.اون هم  از نسل شاهزاده های ایرانی.

سارا شاهی با نام اصلی آهو جهانسوز شاهی در 10 ژانویه 1980 در تگزاس آمریکا بدنیا آمد . او از سن نوجوانی در مسابقات زیبایی شرکت کرد و موفق به گرفتن جوایز متعددی شد . اصل و نسب او به فتحعلی شاه قاجار میرسد . , سارا موفق به گرفتن جوایز متعددی در رشته بازیگری میباشد و در سریال های زیادی در آمریکا بازی کرده است . سارا به زبان های انگلیسی و فارسی و اسپانیایی صحبت میکند و دارای کمربند قهوه ایی در کاراته میباشد.در سال 2005 رتبه 90 را در لیست صد نفر اول هات در مجله ماکسیم به دست آورد . در سال 2006 این رتبه به 66 ارتقا پیدا کرد

جهانسوز شاهی معروف به سارا شاهی ندیده فتحلیشاه قاجار  پادشاه قرن ۱۹ ایران از پدری و مادری ایرانی تبار با نامهای عباس و ماه منیر جهانسوز شاهی در تگزاس متولد شده است ٫ او تاکنون در تعداد بیشماری از فیلمها و سریالهای هالیوود بازی کرده است که معروفترین آنها L-Word (دنیای لزبین ها) ٫ Life (درحال پخش)٫ The Sopranos و Teachers و ... ..

 

اینجا هم می تونید تو ویکی پدیا در موردش بخونید

http://en.wikipedia.org/wiki/Sarah_Shahi 

 

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

ساحل ، Cottesloe Beach

دیروز عصر نزدیکای غروب رفتیم ساحل .جاتون خالی دم غروب با اون اب تمیز و ساحل قشنگ کلی روحمون تازه شد.با اینکه هوا هنوز یه کم سرده و دیروز هم خیلی باد می اومد با این حال چند نفری رفته بودن تو اب . از ساحل عکس گرفتم ، می خواستم چندتایش رو بذارم اما انقدر قشنگن که نمیشه از توشون انتخاب کرد برای همین همش رو می ذارم.

می خواستم چند تا نکته رو هم بگم شاید  بدرد کسی  بخوره.

ما همیشه طرف فریمنتل میریم اونجا در امتداد جاده West Coast HWY و Marine Pde  همش ساحل ها ی شنا هست.

فقط بعضی از قسمتها رو مخصوص سگها جدا کردن، ولی  Cottesloe Beach

  که عکسش رو هم گذاشتم میشه گفت بهترین جا برای شنا هست.

مورده دیگه این که از ضد افتاب برای رو بدن هم استفاده کنید ، افتاب اینجا به شدت تنده و در عرض چند ساعتی که اونجا هستید به اندازه یک هفته شمال ایران میسوزنه.

سوختگیش هم مثل شمال فقط سیاه شدن و بعد پوست انداختند نیست ، مثل سوختگی با حرارت  می مونه ، پدر ادم در میاد تا خوب بشه. 

البته جاهای مثل  City Beach و   Cottesloe Beach  هنگام شب  هم نور افکن  دارند و بعضیا هم دم غروب و شب  برای شنا میان. (ولی من که همین طوریش هم تو شب از اب می ترسمنگران).

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : perthcity ; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : جاهای دیدنی

فعلا تو پرث هیچ خبری نیست

فعلا تو پرث هیچ خبری نیست.

ولی تو ملبورن مسابقات اسب دوانی" جام ملبورن" بر پاست .

در کنار مسابقات اسب دوانی روزی خاص هم هست به اسم'Fashions On The Field'   در این روز به بهترین لباس( هم در زمینه اقایون و هم خانمها) جایزه ای داده می شود.(فکر کنم دیروز بود).

لباس خانمها طرحی تابستانه داره و همه از کلاهایی با پرهای بزرگ و کلا عجیب استفاده  می کنند.

به نظر میاد این روز به این خاطر شکل گرفته که در قدیم تماشاچیان مسابقات اسب دوانی از طبقه مرفه جامعه بودند و  در این مسابقات لباسهای خانمها رنگارنگ و در طرحی خاص مخصوص مسابقات اسب دوانی در نظر گرفته می شده .

مسابقات امسال از طرف هواپیمایی امارت ساپورت میشه و همیشه یه خانم با لباس مهمانداری هواپیمایی امارت گوشه صفحه هست .

آی من حرص می خورم ولی حقیقت تلخه دیگه .(عربها همه جا دارن بالاتر از ایران قرار می گیرند)

 

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

Red Bull Air Race World Series

دوره فینال مسابقات Red Bull Air Race World Series در روزهای

 Sat 1 Nov – Sun 2 Nov 2008 رویه رودخانه Swan River در Perth برگذار میشه.

پرواز کردن از بین موانع با سرعت حداکثر kph400 و در ارتفاع 10 متری از زمین کاره بسیار مشکل و در این حال هیجان انگیزیه.

خلبانان باید با سرعت زیاد  موانع و در وازها را به طور متولی و در کمترین زمان طی کنند.مهارت خلبانان و حرکات زبیا هواپیماها واقعا دیدنیه.

 

 

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز جمعه ۳ آبان ۱۳۸٧
تگ ها : جاهای دیدنی

Classification یا رده بندی برنامه های تلوزیونی

   برای کمک به انتخاب درست برنامه های تلوزیونی دولت استرالیا علائمی رو ارائه می کنه که هر کدوم نشان   دهندۀ مناسب بودن برنامه برای سنی خاص هست.

·     دسته یا کلاس (G) :  عمومی

  محدوده (C) و (P) که به ترتیب مربوط به کودکان و کودکان پیش دبستانی است،در کلاس(G) قرار می گیرند.

·     کلاس ( Parental guidance recommended (PG

   دسته (PG) مربوط به رده سنی دبستانیه،  برنامه هایی که توصیه میشه همراه یک بزرگتر دیده شوند.

·         کلاس (Mature (M :

 برنامه هایی که  مربوط به افراد بالغ هست.

·     کلاس  (Mature audience (MA

در رده ای بالاتر از (M) قرار داره .این دسته از  برنامه ها معمولا از ساعت 9 شب تا 5 صبح پخش می شوند. فقط مخصوص افراد بالاتر از 15 سال هست.

·     Adult violence (AV   :

فقط مخصوص افراد بالاتر از 15 سال هست از ساعت 9:30 شب تا 5 صبح پخش میشه.دارای خشونت بالا.

 

در بعضی از برنامه ها علاوه بر مشخص کردن کلاس برنامه علائم دیگه ای رو هم نشان می دن که برای تاکید بیشتر رو صحنه هایی که در فیلم وجود داره مثل:

 

A   = adult themes or medical procedures  موضوعات مربوط به بزرگسالان یا صحنه   های پزشکی

D   =drug use/references مواد مخدر

H  = horror or supernatural themes صحنه های ترسناک و ماورا طبیعی

L   = coarse language دشنام

N  = nudity برهنگی

S   = sexual references/sex scenes صحنه های جنسی یا صحنه هایی که اشاره به این نوع  موضوعات دارد.

V    = violence خشونت

    علائم  S یا V در کلاس PG  هم ممکنه باشه  به این معنیه که  تو این فیلم یا برنامه ممنکه خشونت علیه حیوانات یا ادمها    نشان   داده بشه یا کلوز اپی از یه مرده .... ولی در کل صحنه هایی با خشونت یا سکشوالی بالا وجود نداره .

ولی اگه همین علائم همراه کلاس M بیاد مناسب بچه ها نخواهد بود.

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢ آبان ۱۳۸٧