شهر پرث استرالیا

شهر پرث استرالیا

ایرانی بودن، افتخار است

من نمی فهمم چرا همه پریدن به گلشیفته یکی ازش تعریف می کنه یکی بهش میگه خودشیفته.

وقتی کسی سعی و تلاش می کنه زحمت می کشه و دکتر میشه اگه از طرف یک بیمارستان خوب پیشنهاد کار بهش بدن برای بهره برداری از تلاشهاش و سختی هایی  که تو این راه کشیده حاضز نیست این موقعیت رو از دست بده و قبول می کنه و بعد از کسب موفقیت همه بهش افتخار می کنیم گلشیفته هم همین طور مطمئنا خیلی تلاش کرده تا به اینحا رسیده و حلا حاضر نیست فرصت برای بهتر شدن رو از دست بده هر کسی تو حرفه اش دوست داره به جاهای بالا برسه چطور ما به اون پزشک و نقاش و ... افتخار می کنیم اما ... .

گلشیفته هیچی که نباشه هم وطنه،ایرانیه .  

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
تگ ها :

Body of lies و گلشیفته فراهانی2

دیروز رفتم فیلم Body of lies  رو دیدیم. یه فیلم پر از خشونت و اعمال وحشیانه. کیفیت خوب سینما و سیستم صدای عالیش(دالبی) باعث اعصاب خوردی بیشتر من می شد.انگار واقعا وسط فیلم بودم گلوله و خمپاره انگار زیر پای خودم می خورد. صدای شکنجه ادمها دیگه یه باره بود.  وسطهای فیلم دیگه داشت واقعا حالم به هم می خورد و می خواستم پاشم برم بیرون .ولی نکته مثبت فیلم حضور گلشیفته فراهانی در کنار بازیگران مهم هالیوودی مثل دیکاپریو بود که فیلمو برای من که ایرانی هستم جذاب میکرد . حالا هم خلاصه ای از فیلم رو برای اونایی که فعلن به فیلم دسترسی ندارن یا دل دیدنشو ندارن ! میذارم . امیدوارم که خوشتون بیاد ....

DiCaprio  مامور سیا بود و برای رسیدن به هدف از هر دروغی فرو گذار نمی کرد (وعده اقامت امریکا می داد و بعد از گرفتن اطلاعات طرف رو می کشت.)

 برای  پیدا کردن تروریستها اول در عراق و بعد برای پیدا کردن یک شیخ که رهبر یک گروه تروریستی بود به اردن میره در اردن از سازمان اطلاعاتی اردن تقاضای کمک می کنه و قرار میشه  شخصی به نام هانی به هش کمک کنه و هیچ دروغی هم نباشه.

در جایی از فیلم وقتیDiCaprio دنبال  مردی گذاشته بود در یک کوچه سگهای ولگرد بهش حمله می کنند و اون مرد هم فرار می کنه. DiCaprio زخمی به در مانگاهی می ره که عایشه ( گلشیفته فراهانی )پرستار این در مانگاه هست.عایشه زخمهاش رو تمیز می کنه  واکسن هاری بهش تزریق می کنه و بهش می گه چند امپول دیگه هم باید در طی این یک ماه بزنه به هر درمانگاهی دیگه ای هم که بره براش انجام میدن. DiCaprio از عایشه خوشش اومده و در مورد خودش سوال می کنه و اینکه ایا ایرانیه؟ (DiCaprio این رو از روی لهجش حدس زده).عایشه پدری ایرانی داشته ولی حالا در اردن با خواهرش زندگی می کنه.

هفته بعد هم برای زدن واکسن به همون در مانگاه میره و در اخر  عایشه رو دعوت می کنه که بعد از ظهر رو با هم باشن. با هم به یه قهوه خونه می رن از مردم گرفته تا قهوهچی همه چپ چپ نگاهشون می کردن در برگشت وقتی می خواسته عایشه رو برسونه خونه، ادمهای هانی جلوش رو می گیرن و می برنش. معلوم میشه خونه ای که گروه شیخ بهش رفت و امد داشتن و زیر نظرش گرفته بودن، لو رفته و برای اینکه اطلاعاتی دسته کسی نیوفته منفجرش کردن هانی از این بابت خیلی ناراحت میشه  و DiCaprio رو در این جریان مقصر می دونه . به DiCaprio می گه از اردن خارج بشه وگرنه هر بلایی که سرش بیاد با خودشه.DiCaprio بر می گرده امریکا و در اونجا نقشه ای طراحی می کنند برای به دام انداختنه اون شیخ؛ یک نفر مهندس ساختمان رو که از همه جا بی خبر بوده در دبی انتخاب می کنند و طوری وا نمود می کنند که  رهبر یک گروه تروریستیه. DiCaprio بهش نزدیک میشه وارد اتاقش میشه و اطلاعاتی رو مثل ایمیل و ... رو از لب تاپش بر می داره و بعد از  یک انفجار ساختگی در ترکیه که توسط خود امریکایی ها انجام شده بود  ایمیلهای تبریک براش فرستاده میشه.

هانی دوباره از DiCaprio درخواست می کنه که به اردن برگرده.ولی DiCaprio در مورد نقششون به هانی چیزی نمیه گه .

هانی شخصی به نام  کرامی رو برای جاسوسی وارد گروه شیخ می کنه .

وقتی DiCaprio به اردن بر می گرده دوباره به سراغ عایشه می ره و عایشه میگه اگه می خوایید باز هم با هم باشیم باید خواهرم شما رو ببینه و تائید کنه برای همین یه روز DiCaprio رو برای ناهار دعوت می کنه و علاقشون به هم بیشتر میشه.

گروه شیخ هم به اون مرد در دبی مشکوک میشن  می دزدنش و ازش بازجویی می کنند تا بفهمند سازمانش چه جوریه و چطور کار می کنند مرد هم میگه که من اصلا از هیچ چیز خبر ندارم و یکی داره برام پاپوش درست می کنه یک هو به یاد DiCaprio می افته و می گه امریکایی ها ،امریکاییها دارن این کار رو می کنند.و مشخصاتDiCaprio رو می ده. به این ترتیب گروه شیخ به دنبال DiCaprio می افته. و برای پیدا کردنش جایزه می ذاره.

 عایشه دزدیده میشه و از DiCaprio خواسته میشه که هر کاری می خوان انجام بده و بهش می گن باید بره به فلان جا.از اون طرف کرامی به شیخ می گه کسی گفته DiCaprio رو می تونید در فلان جا پیدا کنید DiCaprio به دست شیخ می افته اون رو از اردن به سوریه می برند و در اونجا در یک زیر زمین تاریک و تو در تو در یک اتاق نگهش می دارن یک روز رو سرش گونی سیاه می کشن پشت یک میز میشوننش و دستهاش رو طوری روی میز میبندند که انگشتهاش رو میز باشه . پشت سرش هم پارچه سیاهی به دیوار وصل بود که روش لا اله... و ....رسول ا.. نوشته بود. یه دوربین هم جلوش کار گذاشته بودند.

شیخ وارد میشه و جلویه  DiCaprio میشنه و شروع می کنه به بحث کردن تو یه بحثشونDiCaprio می گه کجای دینه شما نوشته که انقدر باید بیر حم باشید و شیخه یکی از ایات قران رو براش می خونه (شرمنده یادم نیست کدوم ایه بود) DiCaprio رو هم بهش میگه شما اون طور که باید به دینتون عمل نمی کنید.یک مشت وهابی صعودی پول نفت رو به شما می دن و شما این کار هارو باهاش می کنید. (راستش من دقیقا  صحبتهای این قسمت رو یادم نیست و برداشتم رو نوشتم)  بعد  از کلی بگو مگو که بین DiCaprio و شیخ میشه در اخر شیخ از رویه یه میز که وسایل شکنجه روش بود یه چکش بر میداره و دو تا از انگشتهای DiCaprio خورد می کنه و می گه به گوانتانامو خوش اومدی و می سپارتش دسته جلاد ها اونها هم اول خوب کتکش می زنندو بعد می خوابونندش رو میز تا شکنجش بدن و بعد سرش رو ببرن که یک هو گروه هانی وارد میشه و همه رو میکشه و نجاتش میده از اون طرف شیخ که داشته از اون مکا ن بیرون میرفته وارد ماشینی میشه تا از اونجا دور بشه که یه هم دوربین تصویر یکی از افراد هانی رو نشون می ده که پشت فرمان بوده به این ترتیب شیخ رو هم  می گیرن.

در واقع نقشه دزدینه عایشه و طمعه قرار داد DiCaprio از هانی بوده و همون طور که DiCaprio چیزی از نقششون به هانی نگفته .

در اخر هم DiCaprio دیگه نمی خواد به کارش ادامه بده و از سیا خارج میشه .  

تجهیزات سیا که در این فیلم نشون داده شده بود خیلی جالب بود .مثلا از طریق ماهواره می تونستند جایی که DiCaprio بود رو کاملا زیر نظر داشته باشن و با تمام جزئیات منطقه رو ببینند چیزی شبیه Google earth ولی با وضوح خیلی بالا و به طور زنده.

در واقع اسم این فیلم هم به خاطر دروغ هایی بوده که سیا و هانی با اینکه یک هدف داشتند و با هم همکاری می کردند به هم می گفتند یا هم دیگر رو در جریان کارهاشون نمی ذاشتن که البته میشه گفت این بی اعتمادی رو سیا ایجاد کرد با در جریان نذاشتن هانی و دروغ هایی که DiCaprio می گفت. 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٩:٢٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

طبیعت پرث

هر جا از پرث که بری یکی از این برکه ها رو می تونی پیدا کنی استرالیا از نظر فضای سبز واقعا قشنگ و دیدنی با اینکه در تابستون در جه حرارت تا 40 درجه هم میرسه اما همیشه چمنها سبز و تازس.

  

 

 

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : پرث

سرزمین من

از وقتی اومد اینجا بیشتر به این باور رسیدم که ایرانی یک نژاد اصیل هست هر چه قدر هم که زیر این فشار های اقتصادی و رو حی رفتارش تغییر کنه ولی اون اصلاتش رو هیچ وقت از دست نمیده.

این مطلب  از ویکی پدیا ست.وقتی خوندمش مو به تنم راست شد.اون قدر ذوق کردم و به خودم افتخار کردم که حد نداره.

واژهٔ ایران در فارسی باستان «آئیریانا» (airya) و در فارسی میانه به شکل «اِران» (erān) بوده، و برگرفته از شکل‌ قدیمی «airya nama» و به معنای «سرزمین مردمان اصیل» است.

واژهٔ «آریا» در زبان‌های اوستایی، فارسی باستان و سنسکریت به ترتیب به شکل‌های «اَیریه» (airya)، «اَریه» (āriya)، «آریه» (arya) به کار رفته‌است. همچنین در زبان سنسکریت «اریه» (ariya) به معنی سَروَر و مهتر و «آریکه» (aryaka) به معنی مَردِ شایستهٔ بزرگداشت و حرمت است و آریایی به‌زبان اوستایی «ائیرین» (airyana) و به زبان پهلوی و فارسی دری «ایر» خوانده می‌شود و ایرج به زبان آریایی "airya" است. ایر در واژه به‌معنی «آزاده» و جمع آن «ایران» به‌معنی «آزادگان» است.

نام ایران در لغت به معنی «سرزمین آریاییان» است و مدت‌ها پیش از اسلام نیز نام محلی آن نیز ایران، اران، یا ایرانشهر بود.[۳]، البته از ۶۰۰ سال پیش از میلاد تا 131۴ (۱۹۳۵) در عرصه جهانی با نام «پرشیا» شناخته می‌شد.[1] که در سال 131۴ در شرف تأسیس لیگ ملل با درخواست رسمی رضاشاه پهلوی همان نام بومی کشور (ایران) در عرصه جهانی هم مورد کاربرد قرار گرفت. نام «پرشیا» همچنان برابر نام ایران است و در زبان‌های اروپایی به دلیل سابقه تاریخی - فرهنگی‌اش کاربرد دارد، اما در اخبار سیاسی بیشتر نام ایران به کار برده می‌شود.

بیشتر نمایشگاه‌های بزرگ فرهنگی- هنری ایران که در سال‌های گذشته در اروپا برگزار شده، مانند «هفت هزار سال هنر ایران» و «امپراتوری فراموش شده» نام «پرشیا» را در عنوان خود داشته‌اند.

 

جالبه اولین بار، معلم کلاس زبانی که اینجا می رفتم ازم پرسید، اسم ایران کی از  پرشیا به ایران تغییر کرده و من مثل مه وماتها نگاش کردم .فکر می کرد که از بعداز انقلاب ایران

اسمش تغییر کرده و من فکر می کردم اسم پرشیا از دوره هخامنشی مونده و بعد از اون در زمان حمله عربها شده ایران حالا نگو اصلا اسم پرشیا اسم انگلیسی ایرانه.

خلاصه خوده معلممون یه کتاب داشت که در مورد همه کشور ها اطلاعاتشون رو داشت و از تویه اون گفت که در سال ١٩٣۵ تغییر کرده. 

نقش رستم. والرین امپراتور روم در برابر شاپور یکم ساسانی زانو زده است

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

وجه تسمیه کانگورو

آیا میدانستید که: مهاجرین انگلیسی در استرالیا با حیوان عجیبی روبرو شدند که بسیار بالا و دور می پریده. هنگامیکه از بومیان در مورد این حیوان با حرکات بدن پرسیده اند آنها در جواب گفته اند:
Kan Ghu Ru
که در زبان انگلیسی به Kangaroo تبدیل شده است.
در حقیقت منظور بومیان این بوده که "ما منظور شما را نمی فهمیم".

این مطلب رو در جایی خوندم جالبه ، اما در مورد صحتش اطلاعی ندارم.

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

Royal Show 2

دیروز رفتیم  Royal Show  خیلی خوش گذشت. بیشتر از همه به بچه ها خوش می گذره. پر از مغازه های کوچیک بود که خرت و پرت می فروختند. همه جا هم پر بود از  بازی های شانسی .بازی می کردی و هر چی در می اومد برنده بودی.کلی پول حروم کردم و یه چیز درست و حسابی هم نبردم(یه عروسک زشت که انقدر بد دوخته بودنش که 1$ هم نمی ارزید، یه فرفره ، چیز خوبم حباب درست کن بود تازه اینا چیزهایی بود که برده بودم اون جاهایی که نبردم بماند). اسباب بازی هاش هم همه خیلی هیجان انگیز و سر گرم کننده بودن من از اسباب بازی های ترسناکش فقط سوار ترن هوایی شدم که البته اولین و اخرین باری بود که سوارش می شدم ولی علی سواره یه بازی دیگه شد وقتی اومد پایین گفت خوب شد نیومدی ترنه هیچ بود پیشش(بازی این طوری بود سه تا بازو داشت که سر هر کدوم از این بازو ها صندلیها قرار داشتند این بازوها می چرخیدند و کم کم بالا می رفتند اون بالا این سه تا بازو ها می چرخیدند طرف اسمون و ادم سر و ته می شد و تازه اون وقت  قسمت صندلیها هم شروع می کرد به چرخیدن و هی سمت چرخش بازوها عوض می شد). تو عکس پشت اون دستگاه صورتی بازیه پیداست. خلاصه خیلی خوب بود جاتون خالی.

                          

بقیه عکسها در ادامه و مطلب.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : perthcity ; ساعت ٥:٠۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : جاهای دیدنی

Body of lies و گلشیفته فراهانی

9 October  فیلم Body of lies در استرالیا  رویه پرده میره.

خیلی باعث افتخار که  هنر پیشه ای از ایران تو این فیلم هست، اون هم نقشی مقابل هنرپیشه های مطرح هالیوود.مطمئنا  ایرانیان سراسر دنیا جز اولین تماشاگرهای این فیلم هستند.

دوست دارم زودتر این فیلم رو ببینم.

لینکهای زیر عکسهایی از صحنه هایی است که گلشیفته فراهانی در مقابل  Leonardo DiCaprio  قرار داره .

http://www.imdb.com/media/rm3262813184/tt0758774

http://www.imdb.com/media/rm3296367616/tt0758774

http://www.imdb.com/media/rm3598357504/nm0267042

این هم لینک تمام عکسها.

http://www.imdb.com/title/tt0758774/mediaindex

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

بهار پرث

هوا بهاری شده واین چند روز همش بارونی بود.همه جا بویه گل پیچیده.

با این طبعیت زیبای و بارونی که میاد روحیه ادم هم با نشاط میشه.

                   

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : پرث

Kookaburra

صداهای وحشناک توی فیلمها یادتونه صداهایی که وقتی وارد یه جنگل تاریک میشی شروع میشن  و  واقعا هم باعث ترس می شدن این صدا رو می گم.

می دونید این صدا متعلق به یک پرنده ست به نام کوکا بورا(  Laughing Kookaburra

 به این علت بهش Laughing Kookaburra می گن چون صداش شبیه خندیدنه اما از نوع ترسناکش .)  که در  استرالیایی زندگی می کنه .

   

 

وقتی برای تفریح می رید بیرون مواظب خوراکیهاتون   باشید با چنان سرعتی شیرجه میاد و خوراکیها رو می بره که اصلا نمی فهمید چی شد.

 وقتی اولین بار صداش و شنیدم هم خیلی خوشم اومد هم تعجب کردم چون فکر نمی کردم این صدا واقعا متعلق به یه جانور باشه و فکر می کردم برای فیلمهای ترسناک ساختنش و ساختگیه.

کوکابورا  

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ٥:٤٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : مطالب جالب

مردم بومی استرالیا 2

بومیان استرالیا دارای زبان بومی و متفاوت از انگلیسی هستند.نقاشیهای اونها به وسیله دایره های کوچک رنگی شکل می گیره که البته بسیار هم زیباست.دارای موسیقی خاص هستند که برای اونها یه حالت مذهبی- عرفانی داره و به وسیله سازی خاص زده میشه (من ازش متنفرم از نظر من صدای اعصاب خورد کنی داره).مراسم خاصی هم دارن که در اون خودشون رو نمی دونم با چی سفید می کنندو حرکاتی خاص انجام می دن.

از همه جالبتر اینکه زمینهایی وجود داره که فقط مخصوص بومیان هست و افراد غیر بومی برای ورود به  این سرزمینها باید ویزا بگیرند، سفارت هم دارند و بدونه ویزا کسی اجازه ورود نداره .تو این سرزمینها مردم بومی همون طور که پیش از ورود اروپائیان زندگی می کردند زندگی می کنند از طریق شکار کانگرو و بدون پوششی خاص  (بیشتر بچه ها البته ،شاید یکی از دلایل این گونه زندگی کردن  حفظ  اداب و رسوم پیشینیانشون هم باشه  )

 جریان این سرزمینها به این صورت که به  خاطر سالها رنج و ازاری که سفید پوستان به مردم بومی استرالیا وارد کردند و چون اینجا سرزمین اصلی بومیان هست والبته چون سفید پوستان هم در اباد کردن اون نقش داشتند و هیچ کدون قصد بیرون رفتن از استرالیا رو نداشتند برای دلجویی از انان قسمتی از  زمینهای که از نظر تاریخی با ارزش بودند به بومیان برگردونده شد. 

تو این زمینها معمولا اثاری از سالایان دراز به جا مونده مثل قارهایی که دارای نقاشی هستند(تا قبل از ورود اروپائیان به اینجا بومیان در قارها زندگی می کردند و از طریق شکار غذا شون رو نهیه میکردند و تقریبا بدون لباس ).

didgeridoo ساز بومی استرالیا  نمونه ای از نقاشی بومیان

    پرچم ملی  بومیان

 

 

  
نویسنده : perthcity ; ساعت ۸:٢۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۸٧
تگ ها : پرث